Blue Flower

Zajęcia w styczniu
31.01.2011 

Drodzy Uczestnicy projektu od Grafiki do Grafitti

Dziś tj. 31.01.2011 o 15.30 odbędą się zajęcia z p. Kordyaczny w sali nr. 26 Ip. (projektowania graficznego) w Zespole Szkół Ekonomiczno - Rolniczych w Lesku. Na dzisiejsze zajęcia nie potrzeba jaszcze laptopów.
1. Proszę przynieść zgody rodziców
2. Przerwa od 16.60 - 17.00 pizza, zajęcia kończą się o 18.00.
3. Pozostałe informacje na zajęciach.


Koordynatorka
601 556 455


Projekt jest finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach 10 edycji programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.


Jeff Bridges o Street Art
15.01.2011

Amerykański aktor Jeff Bridges ma genialną stronę internetową (i na początek rady na dobre życie i świetna historia o pewnym ośle): http://www.jeffbridges.com

Polecamy zwłaszcza strony o Street Art. Prace Edgara Muellera są fantastyczne.

Zobaczcie koniecznie:

http://www.jeffbridges.com/street.html

http://www.jeffbridges.com/street2.html

http://blublu.org/sito/blog/?paged=5

http://www.jeffbridges.com/weirdanimals.html

A to sam mistrz:

e.m praca


Ustalenia ze spotkania w dniu 12 stycznia br.
14.01.2011

Spotkanie informacyjno - integracyjne uczestników i realizatorów projektu Od GRaFiKi do GrAfiTti odbyło się 12 stycznia w Ośrodku SOS. w Lesku Koordynatorka projektu, Joanna Szurlej opowiedziała o celach i misji Programu Równać Szanse oraz o dotychczasowych doświadczeniach stowarzyszenia  Nasza Szansa w realizacji projektów z programu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Na spotkanie przybyło 23 osoby, była to młodzież z Zespołu Szkół Leśnych, Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Lesku, oraz z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Rolniczych i Niepublicznego Liceum Plastycznego Talens. Waldemar Kordyaczny, trener warsztatu grafiki komputerowej opowiedział o tematyce zajęć. Ustalono, że 40 godzin warsztatów grafiki odbędzie się:

31.01 (poniedziałek), 2 luty (środa), 9 luty, 16 luty, 23 luty, 2 marzec, 9 marzec, 16 marzec, 23 marzec, 30 marzec, 6 kwietnia, 13 kwietnia, 20 kwietnia, 27 kwietnia, 4 maja, 11 maja,

W ZSE-R w godzinach od 15.30 do 18.00.

Na spotkaniu ustalono zasady kontraktu oraz utworzono trzy zespoły projektowe: zarząd, sekcję organizacyjną i sekcję promocyjną. Każda z sekcji pracowała nad rozplanowaniem swoich zadań i przedstawiała pomysły ich realizacji. Oto co wypracowaliśmy wspólnie:

 

 

kontrakt na www

zarzd na www

sek.prom na www

sek.org na www

Ogłoszenie o spotkaniu
10.01.2011

Spotkanie integracyjno – informacyjne dla osób zainteresowanych uczestnictwem w projekcie

Od GRaFiKi do GrAfiTti


odbędzie się w dniu 12.01.2011 (środa) o g. 16.30
w Ośrodku Wsparcia SOS
Ul. Jana Pawła 18 B
(budynek schroniska Bieszczadnik, naprzeciwko sklepu Biedronka w Lesku)

Serdecznie zapraszamy!

SKB Nasza Szansa
www.naszaszansa.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
601 556 455

Wikipedia o grafitti
30.12.2010


Za Wikipedią:

Zwyczaj pisania po murach celem przekazania określonych treści miał swoje początki już w czasach starożytnych. Antyczne źródła informują, że po bitwie pod Cheroneją na budynkach Aten pojawiły się liczne napisy ośmieszające Filipa II i Macedończyków. W Rzymie nagminnie pojawiały się też napisy ośmieszające lub krytykujące niektórych polityków, a nawet cezarów (m.in. Nerona). Napisy te nie zawsze jednak odnosiły się do polityki, często anonimowi autorzy wyrażali w nich uwielbienie dla niektórych sportowców, heter lub innych osób.

Początki graffiti w dzisiejszym tego słowa znaczeniu sięgają przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to popularne stały się tzw. tagi - wykonane flamastrem lub farbą stylizowane zapisy imion/pseudonimów młodych ludzi, którzy w ten sposób znakowali teren. Nieco wcześniej, bo już na początku lat 50., graffiti posługiwali się członkowie awangardowego ugrupowania Lettrist International (m.in. Isidore Isou, a następnie sytuacjoniści (Guy Debord, Raoul Vaneigem, Ivan Chtcheglov). Ich wkład w upowszechnianie graffiti miał znaczący wpływ na paryski Maj '68 (m.in. słynne hasła: "Nigdy nie pracuj!", "Władza w ręce wyobraźni", "Plaża na ulicach"). Upowszechnienie farb w sprayu sprawiło, że napisy stały się większe, bardziej kolorowe i łatwiejsze do zauważenia. To właśnie tego typu formy stanowią graffiti w ścisłym znaczeniu.

Trudno jednoznacznie określić kiedy na ziemiach polskich pojawiały się pierwsze napisy na murach. Wiadomo, że w latach dwudziestych XIX wieku na ulicach Warszawy nieznani sprawcy umieszczali napisy w których ośmieszali okupujących kraj Rosjan, a przede wszystkim carskiego brata wielkiego księcia Konstantego. W przededniu wybuchu powstania listopadowego na drzwiach Belwederu, siedziby wielkiego księcia pojawiła się złośliwa informacja, że pałac jest na sprzedaż. W czasie powstania listopadowego mury Warszawy pokryte były patriotycznymi napisami zachęcającymi Warszawiaków do walki i wytrwania. Podobne napisy pojawiały się w Warszawie i wielu innych polskich miastach w okresie kolejnych powstań narodowych oraz rewolucji 1905 roku, jak również w okresie I wojny światowej i późniejszych walk o granice odrodzonej Polski. W czasie II wojny światowej młodzi ludzie działający w konspiracji malowali na murach hasła ośmieszające okupanta. Nowy okres rozwoju graffiti to początek lat 80., a dokładniej czas stanu wojennego, kiedy to pojawiały się na ulicach wielu miast prace wykonywane za pomocą szablonów lub po prostu pędzla. Ta forma aktywności twórczej i politycznej przybrała na sile pod koniec lat 80. także za sprawą Pomarańczowej Alternatywy i wielu innych mniejszych grup lokalnych w Polsce. W tym czasie pojawiły się pierwsze fanziny przedstawiające prace z całego kraju i były to "Nie daj się złapać" z Poznania, "Maluj Mury" z Poznania, "Graffiti" z Warszawy i "Spray" z Piły, które przyczyniły się bardzo do popularyzowania graffiti. Okres ten dobrze przedstawia album wydany w 1991 roku "Polskie mury. Graffiti - sztuka czy wandalizm". Tak zwana nowa fala graffiti nastąpiła w latach 1992-1994, gdy grupa osób stosujących wcześniej technikę szablonową zaczęło malować ręcznie już tylko za pomocą farb w sprayu. Pozwoliło na to pojawienie się w sprzedaży pierwszych farb w aerozolu. Rozwój kontaktów, techniki i wymiany umiejętności możliwy był za sprawą Festiwali Graffiti, które odbyły się w 1994 roku w Lidzbarku Warmińskim i w 1995 roku w Bartoszycach, a także dzięki pojawieniu się nowego numeru fanzina "Maluj Mury" i "Brain Damage". Dalszy rozkwit graffiti to jego popularyzowanie w takich gazetach młodzieżowych jak "X" czy "Ślizg".

Graffiti ma dzisiaj także niezaprzeczalne znaczenie polityczne. Oprócz wspomnianej wyżej dwuznaczności łączącej się z legalnością tworzenia, nie można nie doceniać wpływu graffiti na ruch antyglobalistyczny, kiedy to w czasie kontrszczytów ulice miast pokrywają się politycznymi hasłami.

Ostatnio jednak graffiti nie jest tylko wyrazem buntu, a grafficiarze umieszczają swoje dzieła na budynkach prywatnych firm czy punktów usługowych, tworząc w ten sposób specyficzną dla tych jednostek reklamę zewnętrzną.


Zapraszamy do udziału w projekcie
29.12.2010

RS 2010 RKG maly

Stowarzyszenie "Nasza Szansa" zaprasza młodzież w wieku od 13 – 19 lat do udziału
w warsztatach grafiki komputerowej i grafiffi. Projekt trwać będzie od stycznia do czerwca 2011 roku.

Zajęcia odbywać się będą w Lesku przy Ośrodku Wsparcia SOS.

Grupa inicjatywna młodzieży mieszkającej w Bursie Międzyszkolnej
w Lesku szuka grafika komputerowego, który poprowadzi ciekawe zajęcia grafiki komputerowej od lutego do czerwca – raz w tygodniu. W czerwcu planujemy wybór projektu muralu o tematyce antyprzemocowej. Ma być wielki, kolorowy i piękny.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w projekcie. Kontakt: 601 556 455 lub: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Projekt jest finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolnościw ramach 10 edycji programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.


WYNIKI RKG 2010
29.12.2010

12 października został zakończony nabór wniosków w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu "Równać Szanse 2010". Decyzją czterech Regionalnych Komisji Ekspertów w Programie "Równać Szanse 2010 - Regionalny Konkurs Grantowy" 102 organizacje otrzymały dofinansowanie zgłoszonych projektów, w tym z  poszczególnych województw:

dolnośląskie - 10; kujawsko-pomorskie - 5; lubelskie - 8; lubuskie - 7; łódzkie - 4; małopolskie - 4; mazowieckie - 10; opolskie - 2; podkarpackie - 8; podlaskie - 5; pomorskie - 7; śląskie - 9; świętokrzyskie - 4; warmińsko-mazurskie - 8; wielkopolskie - 7; zachodniopomorskie - 4.

Stowarzyszenie Kobiet Bieszczadzkich Nasza Szansa otrzymało dofinansowanie w kwocie 7 000 zł na projekt "Od grafiki do grafitti".

Więcej na stronie PROGRAMU RÓWNAĆ SZANSE

 Nowy projekt
13.10.2010 

Pod koniec września 2010 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął Uchwałę nr 313/6450/10 w sprawie wyboru ofert i podziału środków finansowych z budżetu Województwa Podkarpackiego na realizację w 2010 roku programów profilaktyczno – edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii oraz przeciwdziałania przemocy domowej w świetlicach socjoterapeutycznych i punktach konsultacyjnych. W konkursie Stowarzyszenie Kobiet Bieszczadzkich NASZA SZANSA otrzymało dotację w wysokości 25 tysięcy zł. na projekt: Koalicja antyprzemocowa – zintegrowany działania na terenie powiatu leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego. Trwa nabór uczestników do świetlicy socjoterapeutycznej. Stowarzyszenie zamierza kontynuować superwizje dla pedagogów i brać czynny udział w pracach podczas tworzenia Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w gminie Lesko.

Zainteresowanych projektem prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 601 556 455.